Statistikken taler desværre sit tydelige sprog, og hvert år anmeldes der:
De samlede værdier af disse ulykker andrager et beløb på mellem 4 og 5 mia kr. Dertil kommer, at der hvert år også forsvinder for store summer varer fra detailled og lagre, såvel som kopiering af følsomme data eller tyveri af viden. Især tyveri af data og viden har gennem de seneste år antaget et omfang, vi ikke har set tidligere.
Intet tyder på, at udviklingen vil stoppe - tværtimod - i de seneste par år er truslen om terror også rykket nærmere. Så der er al mulig grund til at beskytte sig.
Totalsikring:
Uanset om det er et helt nyt elektronisk sikkerhedssystem eller blot en udbygning af et eksisterende anlæg, som udgør sikkerhedsbehovet lige nu, står holmriis sikring til rådighed med rådgivning, korte tilkaldetider og sikre løsninger.
holmriis sikrings alarmsystemer ...
REG. NR. 212.048


| Nyt lovforslag skal sikre kvalitet i vedvarende energianlæg |
| Danske boligejere skal have sikkerhed for, at når de investerer i et vedvarende energianlæg i hjemmet – f.eks. solvarme, jordvarme eller solel – så er installationen kvalitetsmæssigt i top og anlæggets driftsøkonomi i orden. Læs Mere |
| Danskerne vil energirenovere mere i 2012 |
| I 2011 var de danske boligejere vilde med at energirenovere, og meget tyder på, at tendensen fortsætter gennem 2012. Læs Mere |
| Elforbruget til hjemmecomputere er fordoblet |
| Computere i danske hjem bruger årligt samlet set strøm svarende til knap 700 millioner kr. Det er en fordobling i elforbruget på mindre end 10 år. Fordoblingen af elforbruget skyldes, at vi får flere og flere computere i hjemmet, og det er især stationære computere, der får elmåleren til at tælle hurtigt. Det viser helt nye tal fra Dansk Energi. Læs Mere |


